Elektronický sport má v dnešní době zelenou

Počítačové hry jsou natolik rozšířeným fenoménem ve světě, že se z nich postupem času stala výdělečná činnost. A teď nemáme na mysli vývojáře, kteří stojí za herními tituly, jakými jsou Grand Theft Auto, Fortnite, Minecraft a mnohé další. Samotné hraní počítačových her se stalo sportem a zdrojem financí. Tato oblast je označována, jako elektronický sport.

  • Mnohdy prezentován pod výrazem esport.
  • Alternativní název je progaming.
  • Turnaje se týkají různých platforem.
  • Soutěže jsou pořádány po celém světě.

Elektronický sport a jeho vývoj

Elektronický sport se jako takový objevil v pomyslných plenkách v době uvedení prvních her na trh. Nejednalo se však o žádné profesionální soutěže. Jedny z prvních byly v roce 1996 na turnaji QuakeCon, kde se hrálo o hodnotné ceny. V následujících letech přišel nástup světových turnajů a elektronický sport se stal výnosným businessem a pro profesionální hráče i velice zajímavou obživou.

ObdobíInformace
Konec 90. let minulého stoletíPrvní mezinárodní soutěže
Rok 2000První olympiáda elektronického sportu
Rok 2002Mezi profi hráči se objevují Češi
Od roku 2003Pořádání Electronic Sports World Cup
Jaké jsou důležité milníky progamingu?

Dnes existuje samozřejmě spousta počítačových her, ve kterých se konají turnaje elektronického sportování. V následující kapitole Vás seznámíme s těmi nejznámějšími z nich.

Jaké hry ovládají oblast progamingu?

Esport na profesionální úrovni se týká jen vybraných her. Jsou to obvykle ty, které se staly celosvětově populární a mají silnou základnu aktivních hráčů. Určitě není třeba zdlouhavě představovat počítačovou hru Counter-Strike: Global Offensive. Vedle ní jsou to World of Tanks, Fortnite Battle Royale, StarCraft, TrackMania, Dota, WarCraft a další.

Na závěr je vhodné zmínit také to, že elektronický sport je spjat nejenom s profesionálními hráči po celém světě, ale i s řadou významných organizací sdružujících tyto hráče. Mezi slavné patří Ninjas in Pyjamas, Cloud9, Fnatic, Natus Vincere a jiné. Progaming je třeba brát jako plnohodnotný sport, i když toho reálného sportu v něm moc není.